Kumar oynayanların, oyun sırasındaki davranışlarını açıklamak için çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da, belirli oyun stillerinin hangi kişilik özellikleriyle ilişkili olduğu konusunda bilim adamları yeni veriler sunmaya devam ediyor. Yakın zamanda yapılan ilginç bir çalışma, poker oyuncularının kişlik özellikleri ile ilgili bakın neler söylüyor.

Araştırmacılar Steven Brown ve Laura Mitchell, saldırgan veya pasif oyunculuk stillerine sahip poker oyuncularının birbirlerinden hangi özellikler açısından farklılık gösterdiğini inceledi. Pokerde saldırgan stil, bahsi sürekli olarak arttırma ve pasif oyuncuları yıldırma;  pasif stil ise, güçlü eli olmasına rağmen bahsi arttırmaktan çekinme şeklinde kendini gösterir. Araştırmacılar, 12 hafta boyunca bir poker liginde oynayan 20-61 yaş arası 64 kişiyi poker oynarken gözlemleyerek, bu oyuncuların 10 ellik oyunlarını cep telefonlarına kaydetti. Sonrasında ise katılımcıların kişilik özellikleri hakkında bilgi topladı; aynı zamanda oyun kartlarına “herhangi bir batıl inançla yaklaşıp yaklaşmadıklarını” öğrendi.

Araştırma sonunda, batıl inançları olan oyuncuların, bu tarz inançları olmayanlara göre daha fazla duygusal dengesizlik yaşadığı, daha dışa dönük  ve daha az kontrolcü/kuralcı oldukları görüldü. Bunun yanında saldırgan oyun tarzı olan poker oyuncularının, pasif tarzı olan oyunculara göre daha dışa dönük bir kişlik özelliğine sahip olduğu ortaya çıktı.

Sonuçlar kısaca kumar oynarken herhangi bir kartla ilgili batıl bir inanca sahip olmanın kişilik özelliklerimizle yakından ilişkili olduğunu;  saldırgan ve pasif oyun tarzlarının da bu faktörlerden etkilendiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, “sorunlu” kumar oynama davranışlarını anlamak ve bu davranışlara profesyonel olarak müdahale etmek için oyuncuların kişilik özellikleri yanında bazı inançlarının bilinmesinin önemini vurguluyor.

 

Detaylar için kaynak

Brown, S.C., & Mitchell, L. A. (2010). An observational investigation of poker style and the five-factor personality model. Journal of Gambling Studies, 26(2), 229-234.

 

RelatedPost