Kaygı sorunları, yetişkinlerde olduğu kadar gençler ve çocuklarda da oldukça yaygın olarak görülüyor. Sosyal kaygı, genel kaygı bozukluğu, panik atak, ayrılık korkusu, takıntılar, travma sonrası stres bozukluğu gibi pek çok kaygı sorunu, çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Bu kitapta kaygı sorunları konusunda uzman ve araştırmacı Dr. Rapee ve arkadaşları, özellikle ailelere, çocuklarda görülen kaygı sorunları ile ilgili temel bilgileri anlaşılır bir dille sunuyor;  yaşanan aşırı kaygı ve korkuyla başa çıkmak için çocuğa nasıl yardımcı olunabileceği konusunda önemli ipuçları veriyor.

Kitaptaki tüm bilgiler bilimsel araştırma sonuçlarına dayandığı için oldukça güvenilir. Yazarlar, özellikle çocuğun kaygı ve korku yaşadığında rahatlaması için hem anne-babanın hem de kendisinin uygulayabileceği teknikleri gösteriyor. Çocuklarda kaygıyı farketmenin yolları, aşırı korku yaşayan bir çocuğa sergilenmesi ve sergilenmemesi gereken davranışlar; çocuğun daha sağlıklı bir duygusal yaşam için öğrenmesi gerekli olan çeşitli sosyal beceriler okuyucuya örneklerle sunuluyor.

Zamanında ve doğru bir şekilde müdahale edilmediği takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilen kaygı sorunları karşısında atılabilecek adımları gösteren bu kitap, aileler, eğitimciler ve uzmanlar için yararlı bir kaynak niteliği taşıyor.

 

Yazar: Ronald M. Rapee, Susan Spence, Vanessa Cobham, Ann Wignall

Çeviren: Rasim Baykaldı

Yayınevi: Arkadaş Yayıncılık

 

RelatedPost