Carl Rogers, psikolojide insancıl (humanistic) kuramın ve psikoterapi araştırmalarının öncülerinden. Birey-odaklı yaklaşımı benimseyen Rogers’ın bu kuramı, psikoterapi, psikolojik danışmanlık, eğitim, iş yaşamı gibi pek çok alanda uygulanıyor. Her bireyin kendini geliştirme potansiyelinin olduğuna inanan Rogers, kişi merkeze alındığında, ona empatik ve yargısız bir yaklaşım sergilendiğinde ve kaynaklarını kullanmasına izin verildiğinde olumlu yönde değişimin mümkün olduğunu vurgular.

Kişi Olmaya Dair isimli kitabında Rogers, gerçekten bir birey olmaya giden yolu anlatıyor. Bu kitap aslında Rogers’ın en önemli yapıtlarından, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kopya satmış bir eser. Kitabında Rogers, kişinin gerçek benliğini nasıl bulacağını birey-odaklı kuramı çerçevesinde herkes için anlatıyor. Pek çok kişinin hayatına yön verdiği bilinen bu kitapta, herkesin kendi yaşamının amacına, kendisiyle ve başkalarıyla olan ilişkilerine dair bulacağı çok şey var.

Rogers, her zaman kişiye olumlu, umutlu ve inançlı bir şekilde bakmış; herkesin aslında özünde “iyi” olduğuna inanmıştır. Bu bakış açısını bu kitabında eşsiz şekilde yorumlar Rogers. Hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri Kişi Olmaya Dair.

 

Yazar: Carl R. Rogers

Çeviren: Aysun Babacan

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları