Albert Ellis, Düşünsel Duygulanımcı Davranış Terapisi’nin öncüsü olan bir kuramcı ve terapist. Psikolojik sorunları duygu-düşünce-davranış üçlüsündeki etkileşimlerle açıklayan ve bunlarda yapılacak değişikliklerle sorunlarla baş etmenin mümkün olduğu üstüne kurulan kuram, özellikle düşünce yapımızdaki bazı yeniden yapılandırmalarla olumsuz duygularımızı  olumluya çevirebileceğimizi, aynı zamanda daha işlevsel davranışlar ortaya koyabileceğimizi bize gösteriyor.

Albert Ellis ve Robert Harper, Akılcı Yaşam Kılavuzu’nda sorunlarla etkili bir şekilde başa çıkmamıza ve kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olacak ipuçları sunuyor. Bunu yaparken insanların mutsuzluğa kendilerini nasıl ittiklerini, aslında bundan sıyrılmanın elimizde olduğunu ve yapılacak bazı değişikliklerle daha akılcı yaşamanın ve daha mutlu olmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Yazarlar, hem kuramsal bilgiler veriyor, hem araştırma sonuçlarına değiniyor, hem de uzun yıllardır biriktirdikleri deneyimlerini örnekler eşliğinde paylaşıyor.

Bu kitap,  kuramla ilgili daha fazla pratik bilgi almak isteyenler, ayrıca daha işlevsel düşünce ve davranışlar öğrenmek isteyen herkes için önemli bir başvuru kaynağı.

 

Yazar: Albert Ellis, Robert Harper

Çeviren: Semra Kunt Akbaş

Yayınevi: HYB Yayınları

RelatedPost