Yazarların güçlü, gerçekçi ve etkili karakterler yaratmaları, insan davranışlarını ve duygularını iyi analiz edebilmekten geçer. Psikoloji alanındaki akademisyenlerden William Indick, Senaryo Yazarları için Psikoloji adlı kitabında, etkili bir yazarlık için psikolojiyi araç olarak kullanıyor ve özellikle senaryo yazarlarına ışık tutacak bilgiler veriyor, yazarlık becerilerini arttırmak isteyenlere bir yol haritası sağlıyor.

Indick, günümüz ve eski filmlerden pek çok örnek vererek, yazarların karakterlerini mümkün olduğunca inandırıcı bir şekilde kurgulamalarına yardımcı olacak psikolojik bir bakış açısı sunuyor. Örneğin Freud, Jung, Adler gibi önde gelen kuramcılara ve onların söylemlerine, incelemelerine ve tekniklerine yer veriyor; kişilik gelişimi,  motivasyon, savunma mekanizmaları, cinsellik,  rüyalar gibi pek çok konuda son derece ilgi çekici ve merak uyandırıcı, aynı zamanda güdüleyici bir gezinti yaptırıyor. Sonuç olarak kitap, yazarları daha etkili senaryolar veya romanlar yazma konusunda teşvik edecek, insan doğası ile ilgili gerekli bilgileri okuyucuya sunuyor.

Daha önce izlediğimiz filmlerdeki karakterlerin kişilik gelişimleri, çatışmaları, duygu durumları, davranış kalıpları ve ilişkileri yaşayış tarzlarını görmek ise okuyucu olarak herkesi düşündürecek bir tarz yaratıyor.  Kitabın, hem yazarların kalemini kuvvetlendirmesine yardımcı olacağı hem de her kesimden okuru keyifli bir yolculuğa çıkartacağı şüphesiz.

 

Yazar: William Indick

Çeviren: Ertan Yılmaz

Yayınevi: Agora Yayınevi