Pek çoğumuz ciddi sağlık sorunları yaşamadan bir hekime görünmekten kaçınırız. Bu durum, psikolojik sağlığımız söz konusu olduğunda da benzerlik gösterir. Özellikle psikolojik yardım alma konusunda ciddi çekincelerin olduğu ülkemizde, psikolojik sıkıntıların büyüme ihtimali oldukça yüksek. Oysa psikolojik sağlık ve iyilik haline, birtakım çabalarla sahip olmak mümkün.

‘Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz’, iki kitaptan oluşan, psikolojik sağlık için bireysel farkındalığın önemine dikkat çeken, ODTÜ Psikoloji Bölümü akademisyenleri tarafından hazırlanmış birer kaynak.

Birinci kitapta yazarlar, çocukluk ve ergenlik yıllarına vurgu yapıyor; özellikle eğitimciler ve ebeveynler için, çocuklarını yetiştirirken psikolojik sağlığı olumlu yönde etkileyecek birtakım ipuçları sunuyor. Bunu yaparken de çocukluk ve ergenlik yıllarındaki gelişimsel süreçlerle ilgili faydalı bilgiler sunuyor. İkinci kitap ise yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerine yönelik gelişimsel bilgileri içeriyor ve bu kitapta yazarlar genel olarak ruh sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik temel yöntemler üstünde duruyor.

Her iki kitap da, karşılaştığımız sorunlarla en etkili şekilde başa çıkmak ve sağlıklı çözüm yolları üretmek adına birer başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

 

Editörler: A. Nuray Karancı, Faruk Gençöz, Özlem Bozo

Yayınevi: ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık

 

RelatedPost