Sosyal medyada idealize edilen bir yaşam tarzı ve/veya modanın uzantısı olarak işaret edilen zayıflık, bilimsel literatürde ise ölümcül olabilen ve beraberinde başka komorbid ruhsal bozukluklarla varlık gösteren bir rahatsızlık olarak ele alınır. Bu komorbid rahatsızlıklardan bazıları bipolar, depresyon ve kaygı bozukluğu olarak biliniyor. Amerika Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği (NEDA)’nin 2014 yılındaki açıklamasına göre, Amerika’da 20 milyonu aşkın kadın ve 10 milyonu aşkın erkek, klinik olarak teşhis alabilecek seviyede anoreksiya nevroza, bulimiya nervoza ya da tıkınırcasına yeme bozukluğunu deneyimlemiş. Aynı kaynaktan paylaşılan diğer bir çarpıcı bilgi ise kızların genel beden görüntülerinden ve kilolarından hoşnutsuz olduklarını ifade etme yaşlarının altı yaşına kadar inmiş olması.

Yeme bozukluklarının arkasındaki ortak kişilik özelliklerine bakıldığında, mükemmeliyetçilik, sürekli olmayan bir benlik algısı, başkalarının isteklerine boyun eğme, obsesif düşünme, ödül ve cezaya karşı aşırı hassasiyet, acıdan kaçınma ve nevrozu (duygusal dengesizlik ve aşırı hassaslık) görebiliriz. Yeme bozukluklarının kişiyi uyuşturduğu ve bedeniyle olan iletişimini kestiği göz önünde bulundurulduğunda, dans/hareket terapisinin bedensel hareketler aracılığıyla zihin ve bedeni yeniden buluşturduğu biliniyor. Bedenin ana dili olan hareket sayesinde yeme bozukluğu olan bireyin, bastırmış olduğu duygu ve duyumsamalarla karşılaşılıp, onlara yeniden güvenmesi sağlanıyor.

Dans/hareket terapistleri, (1) danışanlarıyla ritmik senkronizasyon içinde olma, (2) kinestetik farkındalık (kendi bedensel duyumsamalarına hakim olma) ve (3) kinestetik empati (danışanın bedensel ifadelerini derinlemesine kavrama) alanlarında eğitilirler. Bu eğitim, yeme bozukluğu olan danışanların sözel olmayan deneyim ve hareketlerini ölçmelerine, onları tercüme etmelerine ve müdahale etmelerine yardımcı olur.

Detaylar için kaynaklar

National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders (ANAD). (2014). Eating disorder statistics. Retrieved from http://www.anad.org/education-and-awareness/about-eating-disorders/eating-disorders-statistics/

Palmer, A. E. (2015). The lived experience of dance/movement therapists working with patients with eating disorders. American Journal of Dance Therapy, 37, 113-134.