Hayatımızdaki yeri günden güne artan sosyal medya paylaşımları ve arkadaşlıkları, romantik ilişkilerde kıskançlığa yol açabiliyor. Internet üzerinden kurulan iletişim, farklı medya araçları ve uygulamalar düşünüldüğünde farklı formlar alabiliyor. Facebook üzerinden yapılan bir paylaşım sırasında kişiler genellikle başkaları tarafından nasıl algılanacaklarını düşünür ve takipçi kitlesine göre bazı paylaşımlardan çekinebilir. Ancak Snapchat gibi, paylaşımın bir süre sonra kaybolduğu ve çok daha az kişi ile paylaşıldığı ortamlarda, paylaşımlar daha kişisel ve özel bir hal alabilir. Peki, bu durum romantik eşin kıskançlık seviyesini değiştirebilir mi? Örneğin aynı resmin Facebook üzerinden ve Snapchat  üzerinden paylaşılması, eşin kıskançlık seviyesinde bir rol oynar mı?

Sonja Utz ve ekibi, aktif kullanıcıların sosyal medya kullanım motivasyonlarını öğrenmek amaçlı bazı testler uyguladı ve romantik eşlerin kıskanma davranışlarını ölçmek amacıyla katılımcılara farklı senaryolar sundu. Araştırmacılar, özellikle Facebook ve Snapchat platformlarını ve bunların uyandırdığı kıskançlık duygusunu karşılaştırmayı amaçladı. Sonuçlara göre iki sosyal medya aracı da kıskançlık duygusunu yüksek derecede tetiklese de, Snapchat’in kıskançlık ile daha fazla ilişkili olduğu görüldü. Yani aynı davranış, farklı sosyal medya platformlarında gerçekleştirildiğinde farklı algılanabiliyor. Örneğin bu çalışmaya göre, romantik ilişkilerde eşin Snapchat paylaşımları, Facebook paylaşımları ile karşılaştırıldığında kıskançlık duygusunu daha fazla tetikliyor. İlginç bir bulgu ise romantik eşe yönelik paylaşımların yarattığı kıskançlığın, Facebook üzerinde daha fazla olduğu. Görülen o ki, üçüncü bir kişiden gelen yakınlık, herkese daha açık bir ortamda yapıldığında daha fazla tehdit algısı uyandırıyor ve kıskançlığı tetikliyor.

Snapchat’in kullanım motivasyonları incelendiğinde, Facebook’a göre çok daha az kullanıcıya sahip olması, katılımcıların erotik paylaşımlar da dâhil olmak üzere kısmen daha kişisel ve samimi paylaşımlarda bulunabilmesi ve bunu da paylaşımların geçici olduğu rahatlığı ile yapabilmesi bulgularına ulaşıldı. Ek olarak Snapchat, Facebook’a göre daha fazla flörtleşme amaçlı kullanılıyor. Kısaca sosyal medya, romantik ilişkilerde kıskançlık duygusunu tetikleyebiliyor ve kullanılan sosyal medya platformuna göre bu duygunun şiddeti değişebiliyor. Partnerin daha özel ve bireysel paylaşımları tercih etmesi, kıskançlık duygusunun artması ile ilişkili iken, partnere gelen paylaşımlarda bu durumun aynı olmadığı ve herkese açık paylaşımların daha büyük tehdit olarak algılandığı görülüyor.

Detaylar için kaynak

Utz, S., Muscanell, N., Khalid, C. (2015). Snapchat elicits more jealusy than Facebook: A comparison of Snapchat and Facebook use. Cyberpsychology, Behavior and Social Networking.18(3) DOI: 10.1089/cyber.2014.0479

RelatedPost