Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Araştırmalara göre ceza, çocukların davranışlarını şekillendirmede hem olumlu, hem olumsuz etkilere sahip. Özellikle fiziksel ve psikolojik cezalar, olumsuz etkileriyle öne çıkıyor. Peki, çocuğa ceza verdikten sonra bunu telafi etmek için çocuğa gösterilen sıcaklık ne kadar işe yarıyor?

Sekiz farklı ülkede 1000’den fazla çocuk ve annesiyle görüşme yapan araştırmacılar, çocukların maruz kaldığı fiziksel ceza ve bunun sonrasında oluşan kaygı ve saldırgan davranışlara dair bilgi topladı.

Araştırmacılar, annenin gösterdiği sıcaklığın sadece düşük düzeydeki fiziksel cezanın etkilerini azalttığını; ancak ceza sonrasında oluşan kaygı ve öfkenin tam olarak ortadan kalkmadığını ortaya çıkardı. Anne sıcaklığının yüksek düzeydeki fiziksel cezanın olumsuz etkilerini ise azaltmadığı görüldü.

Araştırmada ortaya çıkan en ilgi çekici sonuç fiziksel cezanın ardından sıcaklık gösterilen çocuğun kaygısının büyük ölçüde artması. Araştırmacılara göre bu durum, tutarsız davranışların çocuğun kafasını karıştırması sebebiyle ortaya çıkıyor.

Kısacası fiziksel cezadan sonra ebeveynin gösterdiği sevgi ve sıcaklık, cezanın etkilerini ortadan kaldırmada pek de etkili değil; hatta zaman zaman olumsuz sonuçlar da yaratabiliyor. Bunun yerine bu tarz cezalardan uzak durmak çok daha etkili bir çocuk yetiştirme tutumu olarak yorumlanıyor.

Detaylar için kaynak

Jennifer E. Lansford, J., E. (2014). Corporal Punishment, Maternal Warmth, and Child Adjustment: A Longitudinal Study in Eight Countries. Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology, 43 (4), 670 DOI:10.1080/15374416.2014.893518

RelatedPost