ID-100245387 (2)Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen belki de milyonlarca insan kişisel gelişim ve kendine yardım kitaplarına, hastanelerin sigara bırakma merkezlerine, elektronik sigaralara ve daha pek çok yönteme başvuruyor. Bazıları bu yöntemleri deneyerek başarıı olurken bazıları için sigara alışkanlığı devam ediyor. Pek çok insanı etkileyen bu ciddi sorun için psikoterapi de oldukça etkili olabiliyor.

The Journal of Positive Psychology dergisinde yayınlanan yeni bir makalede ise “Sigarayı Bırakmak için Pozitif Psikoterapi” yönteminin içeriği ve etkisi anlatılıyor. Genel olarak Pozitif Psikoterapi, bireylerde olumlu duyguları teşvik etmek amacını taşıyor. Olumlu duygulanımın artırılmasının sigarayı bırakmada etkili olup olmadığını merak eden araştırmacılar olumlu duygulanım seviyesi düşük olan ve sigarayı bırakmaya istekli kişilerle yaptıkları çalışmada 6 seanslık psikoterapi uygulaması gerçekleştiriyor. Bu seanslarda hem katılımcılara sigaranın etkilerini anlatan standart sigara bırakma stratejileri uygulanıyor hem de olumlu duyguları, davranışları ve düşünceleri artırmayı amaçlayan pozitif psikoterapi etkinlikleri. Örneğin bu etkinlikler kapsamda katılımcılardan her gün onlar için “iyi” olan, hoşlarına giden ve minnet duydukları şeylere odaklanmaları isteniyor. Diğer etkinlikler arasında ise katılımcıların güçlü yönlerini tanımaları ve bunları kullanmaları, nezaket davranışlarını pratik etmeleri, pozitif ilişkileri güçlendirmeleri gibi etkinlikler yer alıyor.

Çalışma sonunda elde edilen sonuçlara göre katılımcıların üçte biri 6 ay boyunca sigaradan uzak duruyor. Bu yöntemin sigarayı bıraktırmadaki etkisinin %23 civarında olduğu da belirtiliyor. Çalışmada herhangi bir kontrol grup kullanılmadığı için programın etkisini tam olarak tespit etmek zor olsa da pozitif psikoterapi yönteminin sigarayı bırakmada etkili olabileceği tartışılıyor. Katılımcılar da bu müdahaleden oldukça memnun kaldıklarını belirtiyor. Ancak bu yöntemin etkisinden bahsetmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu açık.

Detaylar için kaynak

Christopher W. Kahler et al. (2014). Positive psychotherapy for smoking cessation: Treatment development, feasibility, and preliminary results. The Journal of Positive Psychology, DOI:10.1080/17439760.2013.826716