ID-100202732Kilo kontrolü sağlık için gerekli olmakla birlikte, yanlış yapıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle ergenlik ve genç yetişkinlik evresinde fazlaca önemsenen kilo kontrolü, bazı psikolojik etkenlerle birlikte yeme bozukluklarını beraberinde getirebiliyor. Beden algısına yönelik bazı cidd sıkıntılar ve sosyal etkenler bunlardan bazıları. Peki sosyal çevrede sık sık kilo ile ilgili yorum ve şakaların yapılması, yeme bozukluklarını nasıl etkiliyor?

Marla Eisenberg ve arkadaşları özellikle yakın aile ve eşlerin kilo ile ilgili şaka yapma, lakap takma ve hatta olumlu veya olumsuz yapılan yorumların, yeme bozukluklarına yol açmada etkili olup olmadığını araştırdı. Araştırmanın sonuçlarına göre özellikle genç yetişkin kadınlar arasında kilo ile ilgili yorum ve şakalara maruz kalma oranı oldukça fazla. Üstelik, aile ve eşlerden alınan bu tepkiler, yemek yeme davranışını doğrudan etkiliyor. Bunun yanında elde edilen sonuçlar yorum ve şakaların daha önceden kilo kontrolü amaçlı yeme bozukluğu davranışları sergilemiş olan bireylerin yanı sıra, daha önce hiç yeme bozukluğu eğilimi göstermemiş bireyleri de etkilediği yönünde. Ancak genç yetişkinlikte maruz kalınan bu yorumların yeme davranışı üzerindeki etkilerinin kısa vadede görüldüğü, uzun vadeye ise taşınmadığı görülüyor.

Kısaca, aile ve eşlerinden gelen kilo ile ilgili şaka ve yorumlar özellikle genç kadınların yeme davranışlarını önemli derecede etkiliyor.

Detaylar için kaynak

Eisenber, M. E., Berge, J. M:, Fulkerson, J. A., & Neumark-Sztainer, D. (2012). Associations between hurtful weight-related comments by family and significant other and the development of disordered eating behaviors in young adults. Journal of Behavioral Medicine, 35, 500-508.

RelatedPost