ID-10056493 (2)Fazla alkol kullanımının fiziksel sağlık kadar ruhsağlığına da olumsuz etkilerinin olduğu bilinen bir gerçek. Örneğin aşırı alkol kullanımı depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunları tetikleyebiliyor. Peki belirli ölçüde alınan alkolün ruh sağlığı üstünde ne gibi etkileri var?

Alfredo Gea öncülüğünde yürütülen yeni bir araştırmada 55 ile 80 yaşları arasındaki 5000’den fazla kişi 7 yıl boyunca izlenerek alkol kullanımı ile depresyon arasındaki ilişkiye bakıldı. Araştırmaya başlarken bu kişilerde daha önce depresyon geçmişi veya alkol sorunu izlenmedi. 7 yıl süresince ruh sağlıkları, ne kadar alkol tükettikleri, fiziksel sağlıkları gibi konularda bilgiler toplandı.

Katılımcıların en sık tükettikleri alkol şaraptı. Araştırma sonucunda, haftalık olarak orta derecede şarap tüketimi yapan kişilerin depresyona yakalanma riskinin daha az olduğu görüldü. Örneğin haftalık olarak 2 ile 7 küçük kadeh şarap tüketenlerde depresyon riski en az olarak belirlendi.

Araştırmacılar, düşük seviyede alkol, özellikle şarap tüketiminin depresyona karşı koruyucu etkisi olabileceği sonucuna ulaştıklarını belirtiyor. Bununsa, şarapta bulunan bazı bileşenlerin beyindeki belirli bölgeleri koruma etkisi göstermesinden kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Detaylar için kaynak

Geo et al. (2013). Alcohol intake, wine consumption and the development of depression: the PREDIMED study. BMC Medicine. doi:10.1186/1741-7015-11-192 

RelatedPost