ID-10049867 (2)İntihar eğilimlerinin nedenlerini araştırmaya devam eden uzmanlar, çok farklı faktörleri göz önüne almaya ve konunun psikolojik olduğu kadar sosyal boyutlarını da incelemeye çalışıyor. Son zamanlarda bu alanda ilgi çeken konulardan biri de silah kullanımının intiharla ilişkisi.

Araştırmacı AugustineKposowa’nın yeni çalışması, 2000 ile 2004 yılları arasında Amerika’daki ölüm kayıtlarının incelenmesini ve intiharın ilişkili olduğu faktörlerin araştırılmasını içeriyor. Ortaya çıkan sonuca göre ateşli silahlara sahip bireylerin yoğun olduğu eyaletlerde (örneğin Montana ve Alabama) intihar oranlarının daha yüksek olduğu görülüyor. Bunun yanında araştırmada intihar teşebbüsünün erkekler arasında daha fazla olduğu, boşanmış veya eşlerinden ayrılmış bireylerin evli bireylere oranla intihara daha fazla eğilimli olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca araştırmada muhafazakarlık arttıkça silah kullanımının ve intihar oranlarının da artış gösterdiği dikkati çekiyor. Buna göre muhafazakar eyaletlerde intihar oranlarının daha yüksek olduğu görülüyor.

Bu araştırma, silah sahibi olma konusundaki kuralların ve yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesinin önemine işaret ediyor. Silahların bireyi koruyucu bir işlevi olduğuna inanılsa da aynı zamanda intihar girişimini kolaylaştırıcı etkisi olabileceği için bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.

Detaylar için kaynak

Kposowa, A.J. (2013). Association of suicide rates, gun ownership, conservatism and individual suicide risk.Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, DOI:10.1007/s00127-013-0664-4

RelatedPost