ID-100208314 (2)Son yıllarda gazlı, kolalı içeceklerin ve meşrubatların tüketiminde hem yetişkinler hem de çocuklar arasında bir artış gözleniyor. Bu içeceklerin sağlığımızı olumsuz etkilediği ve obezite, diyabet gibi pek çok sağlık sorunu için bir risk faktörü oluşturduğu biliniyor. Bununla birlikte bu içeceklerin tüketimi gençlerin psikolojik sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin araştırmalara göre lise öğrencilerinde bu içeceklerin tüketimi arttıkça saldırganlık, depresyon ve intihar riski de artıyor. Çocuklar için de benzer bir durum söz konusu. Yakın zamanda bu konuya açıklık getiren yeni bir araştırma yapıldı.

Shakira Suglia öncülüğünde Amerika’da yapılan çalışmada 5 yaşındaki çocuklardan oluşan geniş bir grup incelendi. Bu çocukların annelerinden günlük gazlı içecek ve meşrubatların tüketimlerine ve son 2 ayda göstrmiş oldukları bazı davranışlara dair bilgiler alındı. Araştırmada incelenen çocukların %43’ünün günde en az 1 gazlı içecek veya meşrubat tükettiği ortaya çıktı. %4’lük bir grubun ise günde tükettiği miktar 4 veya daha fazla olarak belirlendi. Yapılan incelemede bu içeceklerin tüketimi arttıkça içe saldırganlık ve dikkat eksikliği sorunlarının da artış gösterdiği görülürken günde 4 veya daha fazla içecek tüketiminin saldırganlık, kavga başlatma ve başkalarına zarar verme davranışlarını 2 kat artırdığı gözlendi.

Bu araştırma çocukların gazlı ve kolalı içecek tüketimlerinin kısıtlanmasının bazı davranış sorunlarına yönelik riskleri azaltabileceğine dikkat çekiyor. Araştırmacılar içeceklerle davranış sorunları arasındaki bağın tam olarak ne olduğunu incelememiş olsa da bu içeceklerin içerdikleri uyarıcı maddelerin davranışları etkileyebileceğini belirtiyor.

Detaylar için kaynak

Suglia, S. G. et al. (2013). Soft Drinks Consumption Is Associated with Behavior Problems in 5-Year-Olds. The Journal of Pediatrics, DOI: 10.1016/j.jpeds.2013.06.023

RelatedPost